Държавата в подкрепа на "малките" и "средни" предприемачи за улесняване на европейското финансиране. От "рекламиране" и "популяризиране" към истинско информиране и консултиране.
Считам, че достъпа на средностатистическия обикновен българин до информация относно европейско финансиране е ограничен и неефективен. Да, има информация на сайта на ЕК и на сайтовете на отделни министерства. Но тази информация е някак разхвърляна и недостътъчна. Обикновено се стига до препращане \"за повече информация\" към консултантски фирми, които обаче вземат доста високи комисионни. Съществуват и т. нар. областни информационни центрове. Тяхната дейност обаче основно се свежда повече до реклама и популяризиране на европейските фондове и програми, което е и начин за нерегламентираното им усвояване . За същата цел се наливат пари и в определени медии. Това не дава нужния резултат. Според мен една приоритетна държавната подкрепа в посока информиране,консултиране и подготовка на необходимите документи за европейско финансиране би била много по- ефективна. Съчетана с дигитализация тя би улеснила достъпа до еврофондовете и ще ограничи на пазара \"приближените\" консултантски фирми. Информирането относно европейските средства да се концентрира на едно място чрез единен сайт и Национална агенция, която да има силно развита мрежа в страната, дори и в по- малки населени места чрез общините и кметствата. Назначените служители да са добре обучени и да подпомагат попълването на документи и процеса по кандидатстване. Заплащането им да бъде обвързано с показатели за вежливо обслужване и най- вече с резултатите от тяхната работа- брой реализирани проекти,сума на реално усвоени средства и др. Разбирам, че това е само идея, може да не е изложена пълно, но съм сигурна, че съдържа същината на един голям проблем, който не е чужд за голяма част от българите, опитали се да получат достъп до еврофондовете.
Докладвай предложение
6 Коментара
Виждам, че съм насочила неволно предложението към раздел “Култура” вместо “Икономика и финанси”. ВСъщност като се замисля може и идеята да е формулира като “За повече култура” и отношение към “малкия” човек от страна на държавата, за равни възможности при стартиране на бизнес с помощ от еврофондовете.
Външно съсипана чрез вътрешни предатели голяма част от българския народ продължава да разчита на външното “спасение” с отново вътрешни предатели..
Разбирам напълно философския смисъл, който влагате в коментара. Аз не смятам, че изразявам мнението на народа, по- скоро имам лична позиция, които може да се подкрепя или не. Все пак какво бихте предложили като вариант за финансиране на стартиращ бизнес ? Доколкото съм запозната българските банки не дават кредити на нови фирми, а и покриването на изисквания за бизнес кредитиране е много трудно. Европейските фондове признавани или отричани все пак са някакъв вариант на този етап. Може би имате някоя по- свежа идея…Споделете опит…
Лично за мен по-добрият ви вариант е да откриете инвеститор. Дали ще е човек с достатъчно желание и възможности за реализиране на идеята ви или ще сформирате група на принципа на акционерно дружество зависи от вашата преценка. Другият вариант всички го знаем: ходене по мъките-шуробаджанащината с държава-европейски съюз-експерти по европейски програми и прочие бюрокрация свързана с хабенето на време, енергия, нерви и пари. “Нормалното” за държавата ни.
Както и да е. Желая ви успех чистосърдечно.
#БъдетеБЪЛГАРИ
Съгласна. И аз съм за варианта с инвеститора. Еееех, да можеше така лесно да се намират. Но надеждата умира последна. Отивам да го търся. Бъдете здрав!
Ролята на консултантските фирми не е да те информират или консултират за проектите, а да ти обезпечат неговото безпроблемно приемане.
Т.е., това си е една узаконена форма на корупция.