Развитие на енергетиката
Докладът “Техническа оценка на ядрената енергия по отношение на критериите „не нанасяне на значителна вреда“ от Регламента (ЕС) 2020/852” (Technical assessment of nuclear energy with respect to the "do no signifact harm" criteria og Regulation (EU) 2020/852) дава отговор на екологичните въпроси, които се поставят пред развитието на ядрената енергетика в ЕС.
Най-важното в този доклад е, че в него се доказва, че произведената от АЕЦ електроенергия е “екологична” колкото и тази произведена от фотоволтаици.
Защо този доклад е от стратегическа важност за Република България?
1. Докладът на Европейската комисия практика дава възможност на България да развива своите ядрени мощности (модернизация на АЕЦ Козлодуй и изграждане на АЕЦ Белене).
2. Превантивно се решават въпроси, касаещи закриването на топлоцентралите.
3. Гарантира се нужната базова мощност за бизнеса.
Този доклад е научно обосновано решение на редица въпроси, пред които е изправена българската икономика. Евтината електроенергия е гаранция за конкурентоспособност.
Цената на електроенергията влияе пряко върху крайната производствена цена и не само.
Друг важен от икономическа гледна точка ааспект е, че при АЕЦ имаме нулеви CO2 емисии. На практика това означава свеждане до минимум на разходите в това направление.
Важен аспект на който си струва да бъде обърнато внимание е т.н. „въпрос за съхраняване на отработеното гориво”.
Обективно погледнато това не е проблем и причините са, че отработеното гориво е стратегическа суровина.
Но много по-важно е, че съвременните атомни централи освен с уран (U) могат да работят и с торий (Th – CAS номер 7440-29-1), като в този случай Република България е една от водещите държави, която има научни разработки в това направление. За разлика от урана при тория няма радиоакивен отпадък, поради характера на протичащите химико-физични процеси.
Темата е изключително актуална и поради началото на производство на мобилни реактори.
Коментирай