Подкрепа на производителите на плодове
Вече 30 години изкупната цена на черешите и ябълките е обидно ниска и еднаква Винаги стартира със цена от 0.60 лева за ранни череши и стига 0.8 до най много 1,2лева за килограм За същия период изкупната цена на ябълките е най обидната от 0,08 до 0,18 лева за килограм Като за 2019год дори нямаше и пунктове за изкупуване на реколтата По тази причина ябълковите насъждения бяха оставени на произвола Да не говорим че берачите на ръка вече искат по 0,4 0,5 лева на кило череши Ето и моето предложение Държавна субсидия на килограм произведени череши и ябълки да е минимум 0,5 лева За сезон производството на череши в Кюстендилско е около 2000 тона което значи около 1000000 лева за ябълките около 5000 тона значи 2500000 лева Така ще се стимулира производителите а и ще се спасят ябълковите насаждения Другото ми предложение е да се създаде Борса за тези продукти с минимална изкупна цена На череши за прясна консумация минимум 2,00 лева За ябълки различни сортове 1,5 лева Ползите от това мое предложение е както за хората така и за Държавата
Докладвай предложение
2 коментара
Приветствам идеите. Задължително е да се стимулира българските производители на селскостопанска продукция. Аз нямам практически опит в тази сфера, но определено чрез подходящи икономически мерки държавата трябва да повиши конкурентноспособността на българската селскостопанска продукция пред вносната, както и да гарантира не само оцеляване на бранша, но и един добър стандарт на фермерите.
Подкрепям мнението ви.