Психолози в здравеопазването
Смятам , че психолозите както и психотерапевтите трябва да бъдат причислени с равни права и отговорности към здравната система в България.Психолозите и психотерапевтите да бъдат членове на здравната система така като всеки един лекър, мед. сестра, и пр.
Смятам, че психичното здраве е фундаментално и би трябвало народа в България да има възможност за директен достъп до нужният му специалист и през Българското здравеопазването.
3 Коментара
Понястоящем можеш да отидеш на психолог по същия начин по който можеш да отидеш на кардиолог.
Отиваш до личния лекар и си взимаш направление.
В този смисъл идеята Ви вече е осъществена.
Българското разбиране за посещаване на психолог е съвсем друг въпрос.
Уважаема господин Безухов, в изпълнение на медицинските дейности по договор с НЗОК могат да работят лекари със съответни медицински специалности. В този смисъл психолозите, психотерапевтите нямат/не могат да сключват договори със здравната каса.
Ако в коментара си сте визирали Психиатри….да, мога да се съглася с Вас.
Здравната каса заплаща прегледи единствено при лекари. В сферата на психичното здраве това са психиатрите. Психолозите, които работят в психиатрични клиники се наричат клинични психолози. Техните услуги са част от болничната грижа за пациентите. С други думи, първо минавате при психиатър, той определя дали имате нужда от лекарства и дали желае пациентът да бъде тестиран от психолог. Психологът в рамките на тази клинична пътека провежда тестове с пациентите и пише заключение. Това заключение се включва в така наречената експертиза. Лечението и консултациите се водят от лекуващия лекар-психиатъра. Ако желаете да получите психологическо консултиране и в бъдеще психотерапия от психолог ще трябва да потърсите услугите на частен кабинет. Така стоят нещата със здравната каса. Цените на частните консултации се движат между 15 и ………………. Вероятно това писмо е разочароващоза Вас, но така стоят нещата към момента.